PEYİR NEDİR

Peynir nedir

Peynir, farklı içeriklere, tatlara ve şekillere sahip olabilen fermente bir süt ürünüdür. Peynirin belgelenmiş kullanımı yaklaşık 5.000 yıl öncesine dayanmaktadır. yeni çağdan önce, Meydan’da arkeolojik kanıt olarak bulundu. Melometibelogato köyünden beri MÖ 8-9000’den beri var olduğu ileri sürülmektedir. yerel kültürden (otlardan) elde edilen enzimlerle fermantasyon sırasında bir teleme dönüştürülür. Ancak tarih, kökenlerinin daha da eski olduğunu gösteriyor. Peynir kelimesi, “sütten yapılan” anlamına gelen Farsça panir kelimesinden türemiştir.

Peynir vücut için nasıl faydalıdır?

Peynir, birçok faydalı madde içeren tam bir gıda olmasının yanı sıra astahipan, asachran olduğu kanıtlanmış bir üründür. Aynı zamanda vücudun arınmasına da yardımcı olur. Ne yazık ki günümüzde pek çok üretici peynirin önemi ile ilgilenmemekte ve çoğunlukla kaynağı olmayan ve aslında sağlığa zararlı ürünler üretmektedir. Çok az faydalı madde, tat ve kokuya sahip olan tek şey. Zamanla insanlar doğanın gerçek armağanını kullanmayı öğrendiler. Ama bunun değişeceğini biliyoruz ve yine zamanın kendisi ve yaşadıklarımız doğru yolda olduğumuzu kanıtlıyor.

Her bölgenin farklı bir metodolojisi vardır, ancak temel her yerde hemen hemen aynıdır. Peynir, süt proteini kazeinin peynir mayası ve peynir ile pıhtılaşmasıyla elde edilir Tuzlama, peynirin yüzeyinin kuru tuzlanması veya peynir daldırma ile yapılabilir. Bunu peynirin olgunlaştırılması takip eder ve prensip olarak değiştirilebilir ve taze olabilir, ancak aşağıdaki güzel olgunlaştırma daha faydalıdır, ancak aynı zamanda yapmak istediğiniz peynirin türüne de bağlıdır. Seçimler ve tatlar kadar peynir çeşitliliği de çok büyük. Peynirin doğru saklanması, istenen sıcaklığın altı ila sekiz santigrat derece arasında olmasıyla daha uzun süre canlı kalmasını sağlar ve yerin havalandırılması ve doğrudan güneş ışığı almaması iyidir.

Peynir nasıl yapılır?

Biola EOOD, tek bir yerde toplanmış efsanevi tatlar ve gelenekler sunar

Eski adetlere göre üretilmiş peynirleri beğeninize sunuyoruz ve en iyisini sunmak için çalışıyoruz. Farklı yörelerden ve bölgelerden gelen, ağzınızı tatmin edecek lezzetler sunuyoruz.